.

Hätäensiapukurssi 4h


Hätäensiapukurssi, jonka kesto on 4 tuntia. Kurssilla voit jatkaa yhden kerran EA 1- ja EA 2-kurssitodistuksen voimassaoloa kolmella vuodella. Ensiapuvalmiutta voidaan ylläpitää 4 tunnin mittaisilla ensiavun kertauskurssilla 1-3 vuoden välein.

Kurssisisältö:

Auttamistoiminta onnettomuudessa tai sairaskohtauksessa

Hätäensiavun perusteet

o toiminta hätäensiapua vaativissa tilanteissa

o tajuttoman ensiapu

o peruselvytys (sisältää aikuisen varhaisen defibrilloinnin)

o vierasesine hengitysteissä

o verenkierron häiriötila (sokki)

o raajassa olevan suuren verenvuodon tyrehdyttäminen

o tarvittaessa ryhmäkohtaisia painotuksia

Käytännön harjoituksia

Ryhmä koko 5-15 henkilöä. Kesto: 4 oppituntia (á 45min)

Kurssista on mahdollisuus saada SPR:n EA-korttitodistus lisähintaan20€/henkilö.

Kaikki ensiapukurssit perustuvat Suomen punaisen ristin (SPR), Euroopan elvytysneuvoston (ERC) ja Kansainvälisen elvytysneuvoston (ILCOR) ensiapu- ja elvytyssuosituksiin. Hinnat sisältävät teoriaopetuksen ja käytännön harjoitukset asianmukaisin harjoitusvälinein. 

Kurssista ei ole mahdollisuutta saada Trafin pätevyyttä.